Odchudzanie, diety i zdrowy styl życia niejednokrotnie motywowany jest przede wszystkim istotnym wydarzeniem w naszym życiu.
Dla niektórych będzie to ślub, wakacje lub inna ważna uroczystość. Oczywiście nie brakuje również motywacji w samej chęci zmiany swojej sylwetki.
Co łączy większość osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy?
Brak cierpliwości.
Wszyscy chcemy schudnąć jak najszybciej się da, szczególnie jeśli zależy nam tylko i wyłącznie na efekcie.
Ręka do góry, kto bez zastanowienia sięgnąłby po magiczną tabletkę, dzięki której odchudzanie byłoby szybkie, łatwe i przyjemne?
Dowodem na to co napisałam wyżej jest fakt, że raz na jakiś czas pojawia się nowa gwiazda odchudzania. Nowy suplement, który ma działać cuda, a który rok później opisywany jest w metaanalizach jako nieskuteczny.
Dzisiaj wspólnie dokonamy analizy, czy może gdzieś tam wśród setki suplementów jest ten jeden jedyny, który działa. Gotowi jesteście dowiedzieć się, który z nich jest warty wydania każdej złotówki?
- CLA- kwas rumenowy / sprzężony kwas linolowy.
Czym jest? Naturalnie występujący min. w mleku krowim. Na wielu stronach internetowych określany jako bioaktywny związek o działaniu min. Przeciwnowotworowym i sprzyjający utracie tkanki tłuszczowej. Znaleźć też możecie opinie, że nie tylko przyspiesza utratę tkanki tłuszczowej, a nawet hamuje przybieranie masy ciała. Brzmi jak suplement idealny – działa, a w dodatku jest przecież pochodzenia naturalnego. Nie do końca… metaanaliza z 2004r. [1] podważa jego działanie. Nie byłoby w tym nic złego – kolejny suplement nie przynoszący innego efektu niż placebo. Mimo, że związek ten jest obecny na rynku od wielu lat, nadal nie ma dowodów na jego działanie, za to nie brakuje licznych doniesień o jego negatywnym wpływie na organizm – np. pogorszeniu wrażliwości insulinowej [2]
Werdykt: NIE POLECAMY.
2. Żeń-szeń.
Wielu z Was, na pewno kojarzy ten suplement z reklam preparatów poprawiających pamięć i niwelujących zmęczenie. Pojawiają się również wzmianki o hamowaniu lipazy trzustkowej, co ma skutkować hamowaniem wchłaniania tłuszczu z pożywienia. Można znaleźć też informacje o obniżaniu poziomu glukozy we krwi i regulacji poziomów leptyny oraz greliny (kolejno tzw. Hormon sytości i głodu). Brzmi obiecująco. Szkoda, że większość badań jest prowadzonych na zwierzętach, a te z udziałem ludzi nie dają zaskakujących rezultatów. Przy dawkowaniu aż 18g suplementu, żadna z kobiet z grupy badawczej nie odnotowała efektów lepszych, niż grupa przyjmująca placebo. [3] W innym badaniu, mniejsza dawka (100-200 mg) spowodowała obniżenie glukozy we krwi, co nie przeniosło się na większą utratę masy ciała niż grupa z placebo [4].
Werdykt: NIE POLECAMY
3. Kapsaicyna
Aktywny związek papryczek chili, wykorzystywany w kulinariach oraz jako środek przeciwbólowy w maściach i plastrach. W badaniach na zwierzętach przynosi obiecujące wyniki w hamowaniu uwalniania greliny, zwiększa termogenezę i zmniejsza insulinooporność. W metaanalizach wykazano zwiększenie wydatku kalorycznego o ok. 50 kcal i zmniejszenie ilorazu oddechowego, co może dowodzić zwiększonemu utlenianiu tłuszczu, jednak efekt zanotowano tylko u osób z BMI > 25 i tylko w badaniu krótkotrwałym [5]. Efekt może być konsekwencją obniżonej aktywności współczulnego układu nerwowego u osób otyłych, ponieważ wśród grup o prawidłowych BMI nie odnotowano takiego rezultatu. Nie przebadano długoterminowego wpływu kapsaicynoidów na odchudzanie, za to zanotowano nabywanie tolerancji na tę substancję u osób regularnie ją zażywających.
Werdykt: NIE POLECAMY
4. L-karnityna.
Naturalnie występująca pochodna aminokwasu, występuje w większości tkanek ssaków. Znana jako substancja przyspieszająca odchudzanie (według obietnic producentów). Ma poprawiać wrażliwość insulinową, zwiększać uczucie sytości oraz przyspieszać utratę tkanki tłuszczowej. Dowody są jednak sprzeczne, a metodologia badań wykazujących jej działanie budzi zastrzeżenia. Nowa metaanaliza z 2020r. [6] obejmująca aż 37 randomizowanych badań, wykazała niewielki wpływ na utratę masy ciała u osób z nadwagą i otyłością. W bazach danych takich jak chociażby PubMed, trzeba się naprawdę naszukać, aby odnaleźć badania o wysokiej jakości dowodów, potwierdzających jej wpływ na zmniejszenie masy ciała.
Werdykt: NIE POLECAMY
Co zatem działa? Żaden z tych suplementów, nie zadziałał jeśli uczestnik badania nie spełnił jednego warunku: być w deficycie kalorycznym – poprzez dietę lub aktywność fizyczną. Zamiast wydawać pieniądze na kolejny hit odchudzania dobierz dietę lub aktywność fizyczną szytą dla Ciebie na miarę i trzymaj się jej. Tylko cierpliwość i konsekwencja w działaniu doprowadzi Cię do upragnionego celu, w przeciwieństwie do nieskutecznych suplementów diety, które odchudzą… Twój portfel.
Zachęcam do szerszego zapoznania się z tematem ze źródeł poniżej:
[1] Haugen M, Alexander J. Can linoleic acids in conjugated CLA products reduce overweight problems?. Tidsskr Nor Laegeforen. 2004 Dec 2;124(23):3051-4.
[2] McCrorie TA, Keaveney EM, Wallace JM, Binns N, Livingstone MB. Human health effects of conjugated linoleic acid from milk and supplements. Nutr Res Rev. 2011 Dec;24(2):206-27.
[3] Kwon D.H., Bose S., Song M.Y., Lee M.J., Lim C.Y., Kwon B.S., Kim H.J. Efficacy of Korean Red Ginseng by Single Nucleotide Polymorphism in Obese Women: Randomized, Double-blind, Placebo-controlled Trial. J. Ginseng. Res. 2012;36:176–189.
[4] Sotaniemi E.A., Haapakoski E., Rautio A. Ginseng therapy in non-insulin-dependent diabetic patients. Diabetes Care. 1995;18:1373–1375.
[5] Zsiboras C., Matics R., Hegyi P., Balasko M., Petervari E., Szabo I., Sarlos P., Miko A., Tenk J., Rostas I., et al. Capsaicin and capsiate could be appropriate agents for treatment of obesity: A meta-analysis of human studies. Crit. Rev. Food Sci. Nutr. 2018;58:1419–1427.
[6] Talenezhad N, Mohammadi M, Ramezani-Jolfaie N, Mozaffari-Khosravi H, Salehi-Abargouei A. Effects of l-carnitine supplementation on weight loss and body composition: A systematic review and meta-analysis of 37 randomized controlled clinical trials with dose-response analysis. Clin Nutr ESPEN. 2020 Jun;37:9-23.